Hogyan hosszabbíthatod meg a munkavédelmi cipőd élettartamát?

A munkavédelmi cipő nemcsak egy lábbeli – ez a mindennapi munkád egyik legfontosabb védőeszköze. Akárcsak egy megbízható szerszám, a cipőd is akkor szolgál hosszú ideig, ha megfelelően karbantartod. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan tisztítsd és ápold helyesen a munkavédelmi cipődet, hogy sokáig kényelmes és biztonságos maradjon.
1. Tisztítsd rendszeresen!
A napi szennyeződések eltávolítása kulcsfontosságú. Ha minden nap használod a cipődet, por, sár és olaj vagy egyéb szennyeződés is rákerülhet. Ezek nemcsak csúnyák, de hosszabb távon károsíthatják az anyagot is.
Tipp: Használj puha kefét vagy nedves rongyot a felszín tisztításához. Erősebb szennyeződés esetén enyhe szappanos vizet is bevethetsz de kerüld a túl sok vizet, mert kiszáríthatja a bőrt. Használj bőrápoló krémet időnként.
Példa: A Herock Talin S3 bőr munkavédelmi cipőt elég naponta gyorsan letörölni, majd hetente egyszer alaposabban megtisztítani egy bőrápoló szerrel.
2. Ne hagyd vizesen!
A nedves cipő gyorsan tönkre mehet. Ha esős vagy havas időben dolgozol, fontos, hogy a cipődet minden nap kiszárítsd.
Tipp: Tömd ki papírral, hogy felszívja a nedvességet – soha ne tedd radiátorra vagy forró levegőre, mert ez kiszárítja az anyagot!
Példa: A Safety Jogger által gyártott Cador S3 munkavédelmi cipő kiváló vízállósággal rendelkezik, de ha belülről nedves lesz, mindenképp szárítsd ki nap végén.
3. Használj ápolószereket az anyagnak megfelelően!
A bőr, nubuk, textil vagy mikroszálas felsőrész mind más-más ápolást igényel. A megfelelő ápolószer segít megőrizni a cipő vízlepergető, légáteresztő vagy éppen olajálló tulajdonságait.
- Bőr cipőhöz bőrbalzsam, viasz vagy impregnáló spray javasolt.
- Textil vagy mesh felsőrészhez válasz enyhe tisztítószert és impregnálót.
- ESD védelemmel ellátott cipőkhöz csak olyan terméket használj, ami nem befolyásolja az elektrosztatikus tulajdonságokat. Ez különösen fontos elektronikai környezetben!
Példa: Az Ardon Flyker munkacipő textil felső résszel készült, így érdemes impregnáló spray-vel kezelni, hogy ellenálljon a por és nedvesség hatásainak.
4. Váltogasd a cipőket!
Ha minden nap ugyanazt a cipőt hordod, gyorsabban elhasználódik. Ha lehetőséged van rá, tarts kéznél két párt, és naponta váltogasd őket. Ne használd nyári, szellőzős cipőt nedves, hideg környezetben – ezzel idő előtt tönkreteheted.
Példa: Ha egy építési területen dolgozol Egy Herock Leno munkavédelmi cipő tökéletes választás beltéri munkához, míg egy Safety Jogger Hekla S3 cipőt a durvább kültéri feladatokra.
5. Figyelj a talp állapotára is!
A munkavédelmi cipő talpa kiemelten fontos a csúszásmentesség és a láb biztonsága szempontjából. Ha elkopott vagy megrepedt, ideje cserélni. A legtöbb baleset akkor történik, amikor a csúszásgátló talp már nem látja el megfelelően a feladatát.
Tipp: Vizsgáld meg rendszeresen a cipő alját. Ha már kopott, kemény, repedezett vagy a barázdák eltűnnek, ideje cserélni! Az SRC csúszásgátló talp nagy biztonságot nyújt – de ez is csak addig hatékony, amíg ép a mintázat.
6. Tárold megfelelően!
Ne hagyd a cipődet a műhelyben a poros polcon vagy a csomagtartóban.
Tipp: Száraz, hűvös, szellőzős helyen tartsd őket. Használj cipőtartó zsákot vagy dobozt, ha nem hordod naponta.
Egy jó munkavédelmi cipő akár évekig is kiszolgálhat – de csak akkor, ha gondosan ápolod. A rendszeres tisztítás, szárítás, anyagnak megfelelő ápolás és a megfelelő tárolás mind-mind hozzájárulnak az élettartam meghosszabbításához.
Nézd meg a áruházunk munkavédelmi cipő kategóriáját, ahol a fent említett modellek mellett sok más strapabíró és kényelmes lábbeli közül válogathatsz!